Prostat kanserinde ameliyatsız çözüm var mı

Prostat kanserinde tedaviler arasında kanser kontrolü açısından en başarılısı ameliyattır. Bununla birlikte iyi merkezlerde  %5'lere varan idrar kaçırma riski vardır. Cinsel fonksiyonların bozulması ise sinirlerin korunmasına rağmen %30-50 arasında görülmektedir. Işın tedavisi ise kanser kontrolü açısından ameliyata yakın sonuçları olmakla beraber cinsel fonksiyon ve idrar problemleri yine görülebilmektedir. Son yıllarda tüm prostatın çıkarılması veya ışınlanması yerine sadece tümörlü bölgenin tedavisi(fokal tedavi) gündemdedir. Özellikle High Intensity Focused Ultason (HIFU) yöntemi ülkemizde de uygulanmaktadır.  Ultrason dalgalarının prostat içine odaklanması ile kanser hücrelerini yok etme prensibine dayanmaktadır. Henüz ameliyat kadar uzun takipleri olmamakla beraber uygun hastalarda ve deneyimli merkezlerde gelecek vaad eden bir tedavi şeklidir. İdrar kaçırma ve cinsel fonksiyonlar açısından avantaj ağlayabileceği bildirilmektedir.

Sonuç olarak; prostat kanserinde ameliyat dışı başarılı tedavi alternatifleri mevcuttur. TÜMÖRSÜZ, UZUN VE SAĞLIKLI BİR HAYAT MÜMKÜNDÜR. En önemli nokta HASTAYA ÖZGÜ  bir tedavinin deneyimli bir merkezde ve deneyimli bir hekim ile yapılmasıdır.

Sevgilerimle

Prof.Dr.Saadettin Eskiçorapçı

 

Mayıs 2014

Etiketler: prostat kanseri ameliyatı, prostat kanseri ameliyat sonrası, prostat kanseri açık ameliyat, prostat kanseri aşamaları, prostat kanseri ameliyatları, prostat kanseri ameliyatı video

Yazdır e-Posta