Böbrek tümörü tedavisi nasıl olmalı

Erken teşhis hayat kurtarır

Son yıllarda ultrason, tomografi ve MR gibi görüntüleme yöntemlerinin artması ile erken yakalanan böbrek tümörleri sayısı artmıştır. Böbrek tümörü erken yakalandığı zaman tedavisi çok başarılı olan fakat metastaz(yayılma) olduğu zaman çok kötü seyreden bir hastalıktır. Bu nedenle 40 yaşını geçmiş kişilerde rutin kontrollerin(ultrason) yaptırılması önemlidir.

Böbrek tümörü tedavisinde alternatifler:

1. Ameliyat: Radikal nefrektomi(böbreğin tümden çıkarılması)

Böbrek koruyucu cerrahi(sadece tümörün çıkarılması)

2. Fokal tedaviler: Kryoterapi, HIFU vb

3. İzlem

Erken evre böbrek tümör-ünde en başarılı ve altın standart diyebileceğimiz tedaviler cerrahi yöntemlerdir. Eskiden Radikal nefrektomi standart iken, son yıllardaki gelişmeler ışığında özellikle daha küçük ve uygun konumlu(böbreğin dışına doğru büyüyen) tümörlerde böbrek koruyucu yöntemler standart olmuştur. Bu cerrahiler deneyimli merkezlerde kapalı yöntemlerle ( laparoskopik veya robotik) başarı ile uygulanmaktadır. Böylece açık cerrahinin ağrı, uzun hastanede kalış süresi ve büyük ameliyat izi gibi dezavantajlarını da ortadan kaldırmaktadırlar.

Fokal tedaviler ise son yıllarda teknolojik gelişmeler eşliğinde uygun hastalarda kullanılabilir. Bu konuda deneyimli merkezlere başvurulabilir.

Özellikle çok yaşlı ve anestezi(narkoz) alması uygun olmayan <3cm'den küçük tümörlü hastalarda izlem bir alternatif olarak göze çarpmaktadır

Sevgilerimle

Prof.Dr.Saadettin Eskiçorapçı

 

Mayıs 2014

Etiketler: böbrek tümörleri tedavisi, böbrek tümörlerinin tedavisi, böbrek kanseri tedavisi, böbrek kanseri tedavisinde son gelişmeler, böbrek kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar, böbrek kanseri tedavisi nasıl yapılır, böbrek tümörü tedavi yöntemleri, böbrek tümörü tedavi, böbrek tümörü ameliyatı

Yazdır e-Posta