Böbrek kisti nedir nasıl tedavi edilir

Panik yapmayın, takip yaptırın!

Böbrek kisti nedir? Tedavi edilmeli midir?

Büyüklüklerine göre 1 ile 4 derece arasındaki numaralarla değerlendirilen kistler; ‘içi sıvı dolu baloncuk’ olarak tarif ediliyor. Böbreklerdeki kistler genellikle belirti vermediği için, sıklıkla başka bir tanı amaçlı görüntüleme yöntemi (ultrasonografi, MR, tomografi) kullanılması esnasında ortaya çıkıyor. 50 yaş üzerindeki her 2 kişiden 1’inde görülen kistlere, sigarayla ilintili olarak erkeklerde daha sık rastlanıyor. Kistlerde genetik yatkınlığın da etkisi olduğu düşünülüyor.

% 20 civarında hastada ise taş döküyormuş gibi bir ağrı, idrarda kanama, ateş gibi belirtiler olabiliyor. Böbreğin kendi iç hücrelerinden, yaşla birlikte gelişen normal bir durum olan kistlerde genellikle hiçbir işleme gerek yok. Bu sebeple panik yapmak gereksiz. Ancak nadiren 3. Ve 4. dereceye ilerledikçe kanserleşme riski taşıdığından bu kistlerin takibi gerekiyor. Bu konuda uzmanlaşmış merkezler ve hekimler tarafından yapılacak dikkatli takipler ile böbrek kistleri hastalar için tehdit olmaktan çıkmaktadır.

Sevgilerimle

Prof.Dr.Saadettin Eskiçorapçı

 

Mayıs 2014

Etiketler: böbrek kisti belirtileri, böbrek kisti neden olur, böbrek kisti tedavisi, böbrek kisti nasıl tedavi edilir, böbrek kisti aspirasyonu, böbrek kisti ameliyatı izle

Yazdır e-Posta