Bir hastaya aynı anda iki operasyon

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesinde, bir hastaya aynı anda iki operasyon yapıldı.

Denizli'de, böbreğindeki 20 santimetrelik tümör kalbine uzanan Mustafa Canavcı (56), PAÜ Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Saadettin Eskiçorapçı ile Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Gökçin tarafından aynı anda gerçekleştirilen operasyonla sağlığına kavuştu.;

Yrd. Doç. Dr. Eskiçorapçı, düzenlediği basın toplantısında, Denizli'de idrar yaparken kanama ve kilo kaybı şikayetiyle PAÜ'ye başvuran Canavcı'nın, üroloji polikliniğinde yapılan tetkiklerinde sağ böbrekte tümör tespit edildiğini belirtti.

Canavcı'da bulunan böbrek tümörünün, damarlar vasıtasıyla kalbe yayılım gösteren türde olduğunu ifade eden Eskiçorapçı, “Nadir görülmesine rağmen, daha önce bölümümüzde de yapılmış bir vakadır. Bu vakanın ilk özelliği açık kalp ameliyatıyla aynı anda yapılması. Ayrıca, vakada kalbi besleyen damarda (LAD) tıkanıklık saptandı. Araştırmalarımız sonucunda bunun Türkiye'de ve dünyada ilk kez yapıldığı sonucuna vardık” dedi.

Açık kalp ameliyatıyla birlikte tümörün uzantısını kalpten temizlemek ve böbreği almak durumunda kaldıklarını vurgulayan Eskiçorapçı, şunları kaydetti:

“Aynı seansta koroner by-pass ameliyatı da yapıldı. Bu ameliyatın çok ciddi bir ölüm riski vardı. Kalp damar hocalarımızın verdiği oran yüzde 30 civarındaydı. O nedenle ameliyat sırasında ve sonrasında bakım çok önemliydi. Multidisipliner bir yaklaşımla üroloji, kalp damar cerrahisi ve dahili branşların takibiyle bu günlere geldik ve hastamız taburcu oldu. Yaptığımız kontrollerde tümörden arınmış görünüyor fakat ciddi takip gerektiren bir durum. Şu ana kadar beklentilerimizin çok üzerinde ve başarılı bir sonuç aldık.”

Ameliyatın ardından sağlığına kavuşan Canavcı ise çok iyi olduğunu belirterek, “Buraya geldiğim zaman hiç yürüyemiyordum. Şimdi iyiyim” diye konuştu.

“Bir hastaya aynı anda iki operasyon” adlı ve "09.11.2007" tarihli haberinin interaktif medyada yansımaları

  • http://arama.hurriyet.com.tr/arsivnews.aspx?id=7659667